10 najnowszych trendów technologicznych

10 najnowszych trendów technologicznych

Znana w branży IT firma „Gartner” opublikowała listę 10 kluczowych trendów technologicznych, które w ciągu najbliższych lat nie tylko namieszają w branży, ale także odegrają bardzo duże znaczenie w życiu ludzi.

  1. Empowered Edge – technologia ta umożliwia przetwarzanie danych na krańcach topologii sieci. Odpowiada ona za łączność z urządzeniami tj. drony czy technologie zajmujące się przechowywaniem informacji w chmurze. Może obsługiwać nawet nawigację w samolotach odbywających loty krótkiego zasięgu. Prognozowany rozwój Empowered Edge ma doprowadzić do dominacji tej technologii we wszystkich branżach.
  2. Blockchain – jak nazwa wskazuje, jest wirtualnym łańcuchem składającym się z bloków. Ich treść stanowią dane dotyczące transakcji internetowych. Technologia ta pozwala na przechowywanie i przesyłanie tychże informacji. Przewiduje się, że już niebawem wzrośnie nacisk na poufność danych, przez co nastąpi błyskawiczny rozwój tego obszaru.
  3. Hiperautomatyzacja – technologia ta przyspiesza procesy i zwiększa możliwości działań człowieka. Dzięki niej możliwe jest stworzenie na przykład tzw. cyfrowego bliźniaka (ang. digital twin). Ma to na celu wykreowanie podobizny procesu czy systemu. Wykorzystując dane na jego temat, możemy zaobserwować zachowania jakie pojawią się pod wpływem zmian otoczenia.
  4. Wielowymiarowa interakcja – coraz powszechniej w życiu codziennym posługujemy się aplikacjami różnej maści. Wykorzystują je przeróżne firmy, banki, placówki publiczne. Wielowymiarowa interakcja wspiera ich rozwój w taki sposób, aby technologie te działały coraz sprawniej i wydajniej.
  5. Demokratyzacja technologii – działanie to ma na celu umożliwienie dostępu do zaawansowanych rozwiązań technologicznych dla osób nie posiadających specjalistycznej wiedzy. Branża ta rozwija się bardzo dynamicznie i wygląda na to, że tempo to nie będzie zwalniało. Platformy typu low-code umożliwiają tworzenie aplikacji bez znajomości skomplikowanych oprogramowań.
  6. Human Growth – są to technologie, które przyczyniają się do wzrostu możliwości fizycznych człowieka. Przykładem są urządzenia wykorzystywane przez górników. Podobne rozwiązania będą miały niebagatelne znaczenie w rozwoju chociażby medycyny i wojskowości.
  7. Transparentność i identyfikacja – coraz częściej poszukiwane są systemy, które w sposób bezpieczny przechowują i przesyłają bazy danych. W momencie, w którym technologia informacyjna nabrała tak dużego znaczenia, jeszcze ważniejsze okazuje się bezpieczeństwo tychże informacji. Z każdym rokiem prognozowany jest wzrost znaczenia podobnych rozwiązań.
  8. Współdzielona Chmura – technologia ta umożliwia rozsyłanie informacji poza podstawowe centrum danych. Mimo, że rozwiązanie to dopiero się rozwija, już wkrótce będzie odgrywało duże znaczenie w transferze danych.
  9. Technologie autonomiczne – ich wykorzystanie i rozwój widzimy chociażby na przykładzie motoryzacji. Obecne samochody są już w stanie wykrywać zagrożenie, same zahamować i zaparkować. Tego rodzaju technologie znajdują zastosowanie także w magazynach czy kopalniach. Wygląda jednak na to, że lada moment zdominują większość obszarów branży technologicznej.
  10. Rzeczywistość rozszerzona – niezwykła technologia dająca bardzo dużo możliwości. Dzięki niej na przykład dzieci będą mogły zdalnie uczestniczyć w zajęciach, jakby rzeczywiście były w sali. Więcej o tej technologii dowiecie się z naszego kolejnego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *