
AR – Rozszerzona rzeczywistość
Rozszerzona rzeczywistość (ang. Augmented Reality) w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Trudno się temu dziwić. Jest bowiem nie tylko bardzo widowiskowa ale także niesłychanie praktyczna i pożyteczna.
Wraz z rozwojem technologii VR (ang. Virtual Reality) pojawiła się jej siostra, bardziej zaawansowana i dająca większe możliwości: AR – Rozszerzona Rzeczywistość. Powstaje ona poprzez nanoszenie do istniejącej przestrzeni cyfrowych obrazów. Jej mobilne rozszerzenie pozwoli natomiast na nawiązywanie interakcji między dwoma użytkownikami z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki temu możliwe będzie na przykład aktywne uczestnictwo dzieci w zajęciach szkolnych z drugiego końca świata.
Urządzenia tego typu swoimi rozmiarami w coraz mniejszym stopniu odbiegają od wyglądu zwykłych okularów. Ich działanie polega na wyświetlaniu treści na szkle, które stanowi ekran projekcyjny. Wbudowana w oprawkę kamera obserwuje przestrzeń dookoła użytkownika i nanosi na nią odpowiedni obraz.

Tego rodzaju rozwiązania znalazły zastosowanie także w motoryzacji. AR stosuje się w tzw. wyświetlaczach „head-up”, które wyświetlają na przedniej szybie najważniejsze informacje dotyczące parametrów jazdy. W Niemczech urządzenia AR pomagają w procesie inspekcji naczep towarowych, rejestrując obraz i zapisując go od razu w pamięci serwera. Dzięki temu pracownik nie musi tracić czasu, by po każdej kontroli zapisywać dane dokumentacyjne.
Kolejnym obszarem jest branża dronów. Dzięki okularom marki Epson z serii Moverio, możemy obserwować obraz z kamery urządzenia, skupiając się przy tym jedynie na powierzonym zadaniu. Rozwiązania te umożliwiają zachowanie naturalnej pozycji ciała w trakcie pracy zapewniając jednocześnie obydwie wolne ręce.
Co prawda na ten moment głównym rynkiem zbytu podobnych technologii jest branża gamingowa oraz komunikacyjna, przewiduje się, że w najbliższych latach AR coraz powszechniej wykorzystywany będzie przez inżynierów, lekarzy czy nauczycieli. Wpływ na rozwój powyższej technologii ma także coraz sprawniej działająca sieć 5G, która przyspieszy transfer danych.
Z zaciekawieniem obserwujemy rozwój technologiczny branży cyfrowej rzeczywistości. Może już niedługo dostępne będą okulary, dzięki którym James Bond mógł „przeniknąć” wzrokiem przez warstwę materiału 🙂