Czysta rzeka

Czysta rzeka

Czy wiecie, którego dnia odbywa się topienie Marzanny? Dzień przed ogólnopolską akcją „Operacja Czysta Rzeka”, która ma miejsce 22 marca. To raczej nie jest przypadek. Mimo, że świadomość społeczeństwa na temat negatywnych skutków zaśmiecania ekosystemów jest coraz większa i nastąpiła zdecydowana poprawa, brzegi rzek wciąż stanowią ulubione miejsce dla amatorów dzikiego grillowania. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie przykre wyraźne ślady tychże libacji.

Ekosystem rzeczny jest złożoną siatką powiązań pomiędzy jego poszczególnymi elementami. Podziwiać możemy niezwykłe bogactwo roślinności rzecznej stanowiącej naturalne środowisko dla wszelkiego rodzaju organizmów wodnych. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że powyższa struktura jest bardzo delikatna. Naruszenie jednego ogniwa w tym łańcuchu może zaburzyć funkcjonowanie całości. Zaśmiecanie ekosystemów rzecznych jest działaniem bardzo szkodliwym. Pozostawianie odpadów na brzegach prowadzi również do zanieczyszczenia samej wody. Rozkładające się śmieci wydzielają bowiem szkodliwe substancje, które przesiąkając przez glebę, przedostają się do rzeki.

Działania firmy Epson na rzecz ekologii uznane zostały już w 1992 roku, kiedy japoński producent otrzymał od Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych wyróżnienie za ochronę ozonu w stratosferze. Faktycznie, przedstawiciele marki nie tylko mówią o ekologii, ale także działają. W ramach Operacji Czysta Rzeka zespół Epson Polska zabrał się za sprzątanie warszawskich brzegów Wisły. Udało mu się zebrać imponującą liczbę 34 worków pełnych śmieci. Jesteśmy pod olbrzymim wrażeniem!

Poza opisaną akcją firma Epson w znacznym stopniu przyczynia się do opieki nad środowiskiem. Sprzedawane produkty z roku na rok wymagają mniejszego zużycia energii elektrycznej i emitują mniejszą ilość ciepła. Kolejnym niezwykłym rozwiązaniem jest wprowadzone na rynek biurowe urządzenie przeznaczone do recyklingu papieru. Przetwarza ono niepotrzebne dokumenty, tworząc z nich czyste kartki. Cały proces odbywa się praktycznie bez użycia wody.

Świadomość społeczeństwa jest bez dwóch zdań coraz większa. Jednak 34 worki zebrane przez przedstawicieli firmy Epson pokazują, że niestety niewystarczająca. Starajmy się przyłączać do akcji sprzątania rzek, by przyszłe pokolenia mogły cieszyć się wypoczynkiem nad czystą wodą. Jak powiedział Antoine de Saint- Exupéry: „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *