Drukarka do fotografii – która najlepsza?

Drukarka do fotografii – która najlepsza?

Jeśli należysz do osób, które pomimo postępu technologicznego nadal lubią posiadać odbitki zdjęć, nie musisz już szukać laboratorium fotograficznego za każdym razem, gdy chcesz je wywołać. Zdecyduj się na zakup drukarki fotograficznej i zobacz jak proste może być drukowanie profesjonalnej jakości zdjęć w zaciszu domowym.

Na rynku obecne są trzy rodzaje drukarek fotograficznych:

  1. Atramentowe
  2. Laserowe
  3. Termosublimacyjne

Atramentowe drukarki do fotografii

Jesteś miłośnikiem fotografii i potrzebujesz urządzenia, które sprawdzi się przy wydrukach na różnych typach papieru w różnych formatach, wybierz drukarkę atramentową. Zmieniające się technologie sprawiają, że koszty wydruku na drukarkach atramentowych i laserowych jest porównywalny, biorąc pod uwagę wszystkie składowe np. koszt urządzenia, zużycie prądu czy części zamiennych jak i poboczne koszty eksploatacji. Jednak w odróżnieniu od drukarek laserowych, drukarki atramentowe zapewniają bardzo dobrą jakość wydruku zdjęć, mają większą ilość tuszy niż standardowe drukarki, co zapewnia lepsze odwzorowanie barw i efektowniejsze przejścia tonalne. Dynamiczny rozwój drukarek atramentowych spowodował też ich lepszą funkcjonalność. Większość z nich posiada dodatkowe funkcje jak np. możliwość wydruku bezpośrednio z karty SD, drukowanie na płytach CD/DVD, czy łatwiejszą ich obsługę niż jeszcze parę lat temu, dzięki panelowi LCD i szybszym wydrukom.

Laserowe drukarki do fotografii

Drukarki laserowe bardzo odstają jakością wydruku od drukarek atramentowych. W laboratoriach fotograficznych a tym bardziej u amatorów wydruku zdjęć, drukarki laserowe używane są stosunkowo rzadko. Znajdują jednak zastosowanie przy wydrukach masowych gdzie jakość zdjęć nie jest priorytetem, gdyż kolory są dostępne w sproszkowanych tonerach, a nie płynnych tuszach, co powoduje brak płynnego przejścia kolorów, dlatego są odpowiednie do druku np. foto-książek. Jednak w tym wypadku muszą to być urządzenia zaawansowane i bardzo wydajne, z czym w parze idzie wysoka cena jednostkowa samego urządzenia.

Termosublimacyjne drukarki do fotografii

Drukarki termosublimacyjne to bez wątpienia najbardziej wyrafinowane urządzenia do druku fotografii. Zapewniają najwyższą jakość wydruku zdjęć (24-bitową głębię koloru dla każdego piksela), a dzięki technologii która zapewnia, że każdy wydruk automatycznie pokryty jest folią ochronną, gwarantują wysoką trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, zabezpieczają przed wilgocią i zalaniem oraz promieniami UV. Folia zapewnia też dobrą estetykę zdjęć, gdyż zmniejsza widoczność odcisków palców.

Termosublimacja prócz oczywistych korzyści funkcjonalnych (duża szybkość druku), jakościowych oraz zabezpieczających, ma też korzyści ekonomiczne (niski koszt wydruku)… ale już po zakupie urządzenia. Z powodu ceny urządzeń, jest dedykowana do przemysłu fotograficznego, zakładów, studiów, etc. Trzeba ponadto pamiętać, iż funkcjonalność ograniczona jest tylko do drukowania fotografii w ograniczonym rozmiarze, niską wydajnością przy drukach tekstu, i konieczności zastosowania specjalnych papierów, więc płyty CD/DVD już nie przyozdobimy.

 

Szukasz drukarki do fotografii dopasowanej do Twoich potrzeb? Sprawdź naszą ofertę lub zadzwoń.


One thought on “Drukarka do fotografii – która najlepsza?

  1. Ja mam drukarkę atramentową z firmy Brother i jestem bardzo zadowolony. Drukarka drukuje wysokiej jakości fotografie na papierze fotograficznym. Jestem zadowolony z wydruku i polecam tę firmę. Niezawodna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *