Laser kontra atrament

Laser kontra atrament

Do niedawna wybór był prosty. Drukarki laserowe były trwalsze, tańsze i zapewniały lepszą jakość wydruków. Obecnie jednak role się odwróciły.

Jakość urządzeń posługujących się tradycyjnym atramentem przestała odbiegać od konkurentów. Rozdzielczość drukowanych materiałów zapewnia już teraz precyzję w najdrobniejszych szczegółach, rozwój technologii przyczynia się natomiast do znacznego wzrostu wydajności. Etap wymiany kartridży co 100 stron mamy już na szczęście za sobą. Poprawie uległa także niezawodność drukarek atramentowych. Wynika ona także z samej specyfiki budowy tych urządzeń.

Modele wykorzystujące technologię laserową wymagają oddzielnego etapu nagrzewania. Związane jest to z funkcjonowaniem większej liczby elementów, które wymagają znacznie częstszych napraw. Ryzyko pojawienia się usterek jest tym samym znacznie większe. Naturalnie pociąga to za sobą konieczność zużycia większej ilości materiałów eksploatacyjnych oraz okresowej wymiany elementów tj. bęben czy pas transferowy. W drukarkach atramentowych marki Epson podobne problemy schodzą na margines.

Foto: materiały prasowe Epson

Przede wszystkim jednak proces druku w drukarkach atramentowych jest znacznie szybszy i prostszy. Na powyższym obrazku widzimy, że pomijany jest m.in. etap nagrzewania, który wymaga nie tylko czasu ale także większej ilości energii. Tym samym użytkownik oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze. W bardzo dużym stopniu korzysta na tym także środowisko naturalne. Drukarka emituje bowiem znacznie mniej ciepła i zużywa mniej energii, której produkcja również jest obciążająca dla naszej planety.

To jednak nie wszystko. Wysoka wydajność druku przełożyła się na redukcję kosztów użytkowania. W przypadku wielu modeli, marka Epson pochwalić się może kosztem wydruku jednej strony bliskim 1 grosza. Najbardziej ekonomiczne urządzenia tego typu redukują koszty aż o 80%. Oznacza to, że drukarki atramentowe przestały być droższe w użytkowaniu od sprzętów laserowych.

Z roku na rok laser w drukowaniu traci swój prestiżowy wymiar. Pojawiają się przy tym kolejne zalety technologii atramentowej, która przyczynia się do znacznej ochrony środowiska. Jeżeli macie ochotę przyjrzeć się im bliżej, zapraszamy na stronę naszego sklepu: www.fart24.pl 🙂


2 thoughts on “Laser kontra atrament

  1. Jednym z najwiekszych technicznych wynalazk w XX wieku jest LASER, czyli urzadzenie do emitowania swiatla o szczeg lnych wlasciwosciach nie wystepujacych w naturze. Umozliwia on przenoszenie energii na odleglosc z bardzo duza precyzja i sterowanie jej wielkoscia oraz obszarem dzialania przy jednoczesnym przenoszeniu informacji. Zastosowanie laser w jest obecnie tak powszechne, ze zycie jakie obecnie prowadzimy byloby bez nich niemozliwe. Na laserze opiera sie caly przemysl multimedialny (np. odtwarzacze CD, DVD, blu-ray) i telekomunikacyjny High (telefony, internet). Jest on takze waznym ogniwem w bezposredniej produkcji (obrabiarki, wyrzynarki), miernictwie, technice wojskowej, kosmicznej i wreszcie w medycynie. Okulistyka bardzo szybko znalazla zastosowanie dla tej technologii juz kilka lat po jej wynalezieniu w 1960 roku. Obecnie lasery okulistyczne sa wykorzystywane zar wno do diagnostyki jak i w terapii chor b oczu. Diagnostyka, z wykorzystaniem lasera, to przede wszystkim skanowanie tarczy nerwu wzrokowego i grubosci wl kien nerwowych w jaskrze. Lasery terapeutyczne wykorzystuje sie do leczenia chor b siatk wki, ze szczeg lnym uwzglednieniem retinopatii cukrzycowej. Stosowane sa takze w zabiegach przeciwjaskrowych oraz w niewielkim stopniu do usuwania zacmy. Sa to ogromnie cenne narzedzia, kt rym miliony os b zawdzieczaja ocalenie przed slepota.

    1. Ma Pani całkowitą rację. W naszym wpisie chodzi jedynie o obszar technologii laserowej w druku, która powoli ustępuje drukarkom atramentowym. Nie umniejszamy zaletom lasera jako takiego 🙂
      Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *