Obniżmy temperaturę

Obniżmy temperaturę

„Kropla drąży skałę”. Znamy to powiedzenie doskonale. Kryje się w nim wielka mądrość, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Bo kiedy wykonaliśmy mały krok, nikt nie zauważył, że coś się zmieniło. Na Ziemi jest nas jednak już blisko 8 miliardów. Wspólnie tworzymy falę, która będzie w stanie przebić się nawet przez najgrubsze skały.

Jak się okazuje, topnienie lodowców na Arktyce może pociągnąć za sobą wiele negatywnych skutków, o których do niedawna nie mieliśmy pojęcia. Podniesienie poziomu wód oceanu światowego, zatopienie licznych wysepek i miast portowych oraz śmierć wielu gatunków zwierząt zamieszkujących terytoria polarne, to tylko wierzchołek góry lodowej. Katey Walter Anthony przeprowadziła w ostatnim czasie badania, które wykazały, że jeziora polarne, które kształtują się na skutek topnienia lodu wkrótce staną się niebezpiecznymi kotłami fermentacyjnymi. Wzięło się to stąd, że w regionach polarnych ziemia zawiera znaczne ilości węgla. Mikroorganizmy glebowe podczas rozkładu zaczną wytwarzać znaczne ilości metanu, który jest znacznie groźniejszy od przywoływanego tak często w medialnej polemice dwutlenku węgla. Wkrótce gaz ten może odpowiadać za 10% przewidywanego globalnego ocieplenia mającego miejsce w tym stuleciu.

Foto: materiały prasowe Epson

Katey zwraca jednak uwagę, że nie chodzi o to abyśmy żyli w strachu. Powinniśmy jak najwięcej obcować z naturą. Dzięki tej wspólnej więzi, wkrótce będziemy potrafili podejmować decyzje korzystne dla obydwu stron.

Ochrona klimatu stała się zatem kluczowym wyzwaniem, przed którym wszyscy stanęliśmy. I mimo, że wydaje się, iż nic nie jesteśmy w stanie poradzić jako „maluczcy” obywatele Błękitnej Planety, nasz skromny wkład będzie jedną z miliardów kropel. Miejmy zatem na uwadze nasze wspólne dobro. Nasze wybory mają większe znaczenie niż sądzimy. Papierowa słomka to bardzo drobniutki kroczek, ale prowadzi do zmiany myślenia. Po pewnym czasie zdolni jesteśmy do podejmowania działań na znacznie większą skalę: montowania fotowoltaiki, sadzenia drzew i jeżdżenia do pracy rowerem 🙂

Planeta o nas dba. Teraz nasza kolei…Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *