Wybierz LASER z PCWorld – Ranking Drukarek Monochromatycznych.

Wybierz LASER z PCWorld – Ranking Drukarek Monochromatycznych.

Z przyjemnością informujemy, że urządzenie Xerox® Versaink® B400 jest wyborem redakcji PC WORLD w kategorii drukarek laserowych do 3 tys. zł!

Redakcja magazynu doceniła kluczowe zalety urządzenia m.in. kolorowy 5” ekran dotykowy z możliwością personalizacji interfejsu, intuicyjne menu w całości w języku polskim, możliwość nawiązania połączenia Tap-to-Pair za pośrednictwem modułu NFC, 2 GB pamięci RAM, szybki czas wydruku pierwszej strony, stosunkowo tani koszt eksploatacji oraz niskie zużycie energii w porównaniu do podobnych urządzeń laserowych innych producentów.

Wszystkie urządzenia XEROX możesz zamówić na www.fart24.pl!

Pełny raport PC WORLD zamieszczamy poniżej:

Monochromatyczne drukarki laserowe są stosowane przede wszystkim do drukowania dokumentów A4. Ich główne zalety to: wysoka wydajność, intuicyjna obsługa oraz niskie koszty eksploatacji. Idealne konstrukcje uzupełniają ten zestaw cech o niewielkie gabaryty czy dodatkowe funkcje łączności. W naszym laboratorium znalazło się sześć takich urządzeń w cenie do 3 000 zł.

Większość producentów zachwala swoje urządzenia, bazując na parametrze szybkości druku, czyli liczby stron, jaką drukarka jest w stanie wydrukować w ciągu minuty. Równie istotny co efektywność pracy ciągłej jest czas wydruku pierwszej strony. Przetwarzanie informacji oraz przygotowanie do druku to kluczowe parametry urządzenia zarówno w pracy z obszernym materiałem (czyli z wielostronicowymi dokumentami), jak i z plikami zawierającymi stronę czy dwie strony. Wpływ na uzyskiwane w tym zakresie rezultaty ma sama budowa drukarki, a także zainstalowany w niej kontroler – z ilością zastosowanej pamięci RAM na czele. Nie bez znaczenia jest maksymalne miesięczne obciążenie pojedynczej drukarki. Większość producentów informuje zarówno o zalecanej, jak i maksymalnej liczbie wydruków w miesiącu. Wysokie nakłady nie są domeną wyłącznie najdroższych urządzeń. Przykładem może być model OKI MS517dn z zalecanym obciążeniem na poziomie 20 000 stron oraz maksymalnym do 200 000 stron. Tak wydajne urządzenie można nabyć już za około 1 500 zł.

Koszty eksploatacji

Opłacalność zakupu drukarki warto opierać na planowanych nakładach pracy. Im więcej planujemy drukować, tym większą rolę odgrywają ceny materiałów eksploatacyjnych. Dlatego to właśnie urządzenia laserowe utożsamiane są z zastosowaniami biurowymi (chociaż niektórzy producenci urządzeń atramentowych próbują przełamać ten stereotyp; Epson promuje swoje atramentówki z systemem uzupełniania atramentem ITS jako alternatywę dla biurowych laserówek).

Cena zakupu całego urządzenia jest drugorzędna. Zestaw eksploatacyjny większości drukarek laserowych składa się z kasetki z tonerem oraz bębna światłoczułego. Pierwszy z tych elementów wymieniamy zazwyczaj częściej. Większość producentów oferuje kilka wariantów tonerów w tej klasie urządzeń. Wydajność najtańszych to zwykle kilka tysięcy wydrukowanych arkuszy, natomiast najdroższe często przekraczają poziom 20 tys. stron. Rzecz jasna, zazwyczaj drogie tonery należą również do najbardziej opłacalnych na przestrzeni czasu. Przeciętny bęben wystarcza na zadrukowanie około 50 tys. stron, dlatego – pomimo dość wysokiej ceny – stanowi jedynie drobną część kosztów eksploatacji. Na tle konkurencji wyróżniają się konstrukcje Kyocery, wyposażone w bębny ceramiczne o żywotności określanej na poziomie 500 tys. stron. Oprócz materiałów eksploatacyjnych istotnym kosztem pracy wydajnej drukarki może okazać się pobór prądu. Nawet najbardziej energooszczędne urządzenia legitymują się poborem na poziomie 500 watów.

1. Koszty eksploatacji

Monochromatyczna drukarka laserowa nie jest jedynym wyborem do wysokonakładowych wydruków. Wbrew pozorom interesującą alternatywę mogą stanowić urządzenia atramentowe. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to sprzęt odpowiednio dobrany. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań na uwagę zasługują konstrukcje ITS, czyli takie w których tusz jest dolewany, a nie uzupełniany przez wymianę kasetek. Przykładem mogą być urządzenia Epsona z serii WorkForce oznaczone symbolami M200, M105, M100. Atutem jest w tym wypadku niska cena zakupu urządzenia oraz niezwykle niskie koszty eksploatacji. Butelka czarnego tuszu o pojemności 140 ml wystarcza na zadrukowanie 6 000 stron, a jej cena wynosi niespełna 50 zł.

2. Warte uwagi dodatki

Do najważniejszych cech urządzeń w testowanej kategorii należy wygoda obsługi. Jeśli lista użytkowników nie zmienia się zbyt często, istotność dostępnych języków interfejsu spada na drugi plan. Raz wyuczone funkcje można odtwarzać niezależnie od znajomości języka. Zdecydowanie ważniejszy okaże się wygodny dostęp do kluczowych opcji czy odpowiednia prezentacja danych na wyświetlaczu. Warte uwagi są również funkcje komunikacyjne oferowane przez drukarkę.

Większość testowanych konstrukcji ma wbudowane gniazda USB pozwalające na drukowanie z zewnętrznych nośników pamięci. Należy odnotować, że tylko jedna drukarka w zestawieniu otrzymała moduł Wi-Fi zainstalowany w standardzie. Mowa o urządzeniu Brother HL-L6400DW oferującym komunikację bezprzewodową wraz z dostępem do usług takich jak AirPrint Google CloudPrint czy bogatej listy serwisów chmurowych. Jednocześnie jest to jedna z dwóch drukarek wyposażonych w czytnik NFC przeznaczony do komunikacji dotykowej.

3. Najlepsze urządzenia

  • Kyocera ECOSYS P3055dn

http://g1.pcworld.pl/news/3/0/300284

Drukarka z oferty japońskiej Kyocery okazała się bezkonkurencyjna w przeprowadzonym teście. Urządzenie wyróżnia się imponującą szybkością druku. Doskonałe czasy uzyskania wydruków zostały zanotowane zarówno w przypadku dokumentów jednostronnych, jak i dwustronnych. Dobrze wypada także szybkość przetwarzania danych, nawet na tle urządzeń ze zdecydowanie większym zapasem pamięci RAM. Czas wydruku pierwszej strony wielostronicowego dokumentu wynosi zaledwie 5 sekund. Mimo wysokiej efektywności pracy P3055dn należy do najcichszych drukarek w tej klasie. Dopełnieniem zalet jest rewelacyjna cena oryginalnego tonera. Kasetkę przewidzianą na 15 500 standaryzowanych wydruków można nabyć za około 450 zł. Oznacza to, że koszt wydruku 100 stron (uwzględniając jedynie cenę tonera) wyniesie około 2,9 zł. Warta odnotowania jest także 2-letnia gwarancja na całe urządzenie oraz 3-letnia gwarancja na bęben (z limitem do 500 000 stron).

Największą wadą Kyocery jest brak polskojęzycznego interfejsu. Obsługa urządzenia odbywa się z poziomu okrągłego panelu z klawiszami. Niestety, przemieszczanie się po menu nie należy w tym wypadku do najbardziej intuicyjnych. Mocną stroną konstrukcji nie są również gabaryty. Jej masa wynosi aż 15,5 kg. Tylko jedno spośród testowanych urządzeń jest cięższe.

  • Xerox VersaLink B400

http://g1.pcworld.pl/news/3/0/300285

Marka Xerox jest kojarzona w szczególności z najbardziej zaawansowanymi kombajnami drukującymi oraz kopiarkami, a model VersaLink B400 to jedno z najmniejszych urządzeń w ofercie producenta. Dużym atutem sprzętu są rozwiązania przeniesione z wyższych segmentów produktowych. Jednym z wyróżników drukarki, niespotykanym w tym przedziale cenowym, jest sporych rozmiarów kolorowy wyświetlacz. Dotykowa matryca oferuje obraz o zadowalającej rozdzielczości, a prezentowany na ekranie interfejs można spersonalizować. Obsługa menu przebiega wyjątkowo intuicyjnie. Wszystkie komunikaty są wyświetlane w języku polskim.

Nowoczesnym dodatkiem jest możliwość nawiązania połączenia Tap-to-Pair za pośrednictwem wbudowanego modułu NFC. Jedynie dwa urządzenia w teście dysponują tego typu udogodnieniem. Łączność Wi-Fi jest dostępna opcjonalnie, za pośrednictwem dodatkowego zestawu instalacyjnego. Urządzenie doskonale radzi sobie z przetwarzaniem danych. To rezultat zastosowania aż 2 GB pamięci RAM. Czas wydruku pierwszej strony wynosi około 6 sekund – to drugi wynik zanotowany w teście. Koszt wydrukowania 100 stron na poziomie 7,3 zł plasuje Xeroksa na trzecim miejscu w kategorii urządzeń o najniższym koszcie eksploatacji. Jednocześnie producent zapewnia, że VersaLink B400 zużywa najmniej energii, co potwierdzone jest certyfikatem Energy Star.

  • Canon i-SENSYS LBP312x

http://g1.pcworld.pl/news/3/0/300286

Model LBP312x to stosunkowo niewielkie urządzenie, którego istotną zaletą jest niewielka masa, wynosząca zaledwie 12,4 kg. Rezultat ten można przyjąć jako rewelacyjny w tej klasie drukarek. Obok skromnych gabarytów na uwagę zasługuje również stosunkowo cicha praca. Połączenie tych cech sprawia, że sprzęt okazuje się atrakcyjnym wyborem do najmniejszych biur. Urządzenie nieźle radzi sobie z przetwarzaniem dużych plików dzięki zastosowaniu 1 GB pamięci RAM. Dobrze wypada również szybkość wydruków dwustronnych. Zaskakująco słabo prezentuje się jednak efektywność zadrukowywania jednej strony arkusza. Czas wydruku 10 stron na poziomie 23 sekund jest najgorszym rezultatem spośród testowanych maszyn. Niestety, nie jest to największą wadą urządzenia – problemem jest zupełna nieintuicyjność obsługi. Po menu nawiguje się, używając wbudowanej klawiatury oraz ruchomego ekranu monochromatycznego. Pomimo polskojęzycznych komunikatów wywołanie poszczególnych funkcji wymaga odrobiny szczęścia w wybieraniu właściwych klawiszy. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, Canon radzi sobie przeciętnie. Koszt wydruku 100 stron na poziomie 7,7 zł to czwarty wynik testu, niewiele odstający od zanotowanego przez Xeroksa. Jednocześnie LBP312x jest o około 200 zł tańsza od zwycięzców testu, w całym zestawieniu ustępując pod tym względem jedynie konstrukcjom OKI i Lexmarka.

  • Brother L6400DW

http://g1.pcworld.pl/news/3/0/300317

Konstrukcja marki Brother to najdroższa drukarka w teście. Całe szczęście wysoka cena ma odzwierciedlenie w wyposażeniu. Jest to bowiem jedyne spośród testowanych urządzeń, które może pochwalić się wbudowanym modułem komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi. Jego możliwości doskonale uzupełnia zastosowany czytnik NFC. Wśród mocnych atutów L6400DW można wymienić również niewielkie gabaryty oraz wagę wynoszącą zaledwie 13,4-kilograma. Takie połączenie czyni z urządzenia świetny wybór do niewielkich biur. Producent oferuje ponadto trzyletnie wsparcie w ramach gwarancji, co może stanowić dobry prognostyk dla przyszłego czasu eksploatacji urządzenia. Niestety dobrze wyposażona drukarka zajęła dopiero czwarte miejsce w teście. Wszystko za sprawą dość słabych czasów wydruków oraz wysokich kosztów eksploatacji. Drukarkę można rozbudować o dodatkowe podajniki na papier. Obsługa sprzętu przebiega za pośrednictwem niewielkiego ekranu dotykowego z interfejsem w języku polskim.

Ranking testu – PCWorld

http://g1.pcworld.pl/news/3/0/300288Źródło: www.pcworld.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *